بهرام

 • بهرام واپسین سیارهِ سنگی و چهارمین سیاره در سامانهِ خورشیدی است. یونانی‌ها این سیاره را «اَرِس» (Ares) و رومی‌ها آن را «مارس» (Mars) نام نهاده‌اند که هردو نامِ خدای جنگِ آن سرزمین‌ها هستند، زیرا که رنگِ سرخِ این سیاره آنها را به یادِ جنگ و خونریزی می‌انداخته است؛ عرب‌ها نیز واژهِ رومیِ «مارس» را «مِریخ» ترجمه کرده‌اند.
   
 • در ایران این سیاره از گذشته‌های دور «بهرام» نام داشته است، همانگونه که در شاهنامهِ فردوسی می‌خوانیم «به نامِ خداوندِ کیوان و بهرام و هور، که هست آفرینندهِ پیل و مور»، «خداوندِ بهرام و کیوان و ماه، خداوندِ نیک و بد و فر و جاه» و بسیاری سروده‌های دیگر.

بهرام.
بهرام.

 • بهرام یکی از همسایگانِ زمین است، گاه به ما بسیار نزدیک می‌شود و به ۵۶ میلیون کیلومتریِ زمین می‌رسد و گاه بسیار دور می‌شود و در آن سوی خورشید در ۳۹۷ میلیون کیلومتریِ زمین جای می‌گیرد.
   
 • از سال‌ها پیش تاکنون نامِ این گوی سرخ‌رنگ همواره با بیگانگان و جانوران هوشمندِ فرازمینی گره خورده است. در داستان‌ها، فیلم‌ها و کارتون‌ها، تنها جایی که جاندارانی از آن گاه به زمین یورش برده‌اند، گاه مردم زمین را ربوده‌اند، گاه دستِ دوستی به سوی زمینیان دراز کرده‌اند، همیشه سیارهِ بهرام بوده است.
   
 • امروزه به کمکِ دانش و تکنولوژیِ پیشرفته‌تر ما دو چیز را می‌دانیم، یکی اینکه بهرام تنها جایی نیست که بتوان جانداران فرازمینی در آن یافت و دیگر آنکه دستکم اکنون هیچگونه جانداری بر روی این سیاره زندگی نمی‌کند. همزمان با این یافته‌ها، با نابودیِ بیش از پیشِ طبیعت بر روی زمین و ناامیدی از آیندهِ زمین، بسیاری از دانشمندان و سرمایه‌داران «خواب‌های» دیگری برای بهرام دیده‌اند: اینکه ما از زمین به آنجا کوچ کنیم!
   
 • بسیاری از سرمایه‌داران تا به امروز میلیاردها دلار بر روی این ایده سرمایه‌گذاری کرده‌اند. برنامه‌ریزی برای ساختِ شهرها، خانه‌ها، هتل‌ها و شاتل‌هایی که برای رفت‌و‌آمد به این گوی سنگی سرخ‌رنگ نیاز است همگی آماده است! پیشبینی می‌شود با پیشرفتِ تکنولوژی‌هایی که برای ساخت اتمسفری مانندِ زمین نیاز است تا کمتر از ۵۰ سالِ آینده بتوان نخستین شهرها و جاندارانِ «فرازمینی» را بر روی بهرام دید.

مدار

 • این سیاره در یک مدار بیضی‌شکل با شتابِ ۲۴.۱ کیلومتر بر ثانیه به گَردِ خورشید می‌چرخد. در سویی از این مدار، بهرام ۲۴۹ میلیون کیلومتر از خورشید دور است و در سوی دیگرِ آن ۲۰۷ میلیون کیلومتر دور می‌شود.

میانگینِ نزدیکیِ سیارهِ بهرام به خورشید ۲۲۸ میلیون کیلومتر است.

 • یک چرخشِ سیاره بهرام به گَردِ خویش به اندازه ۲۴ ساعت و ۳۰ دقیقه زمان می‌برد و از این رو بسیار همانندِ زمین است. همچنین، هر چرخشِ بهرام به گَردِ خورشید ۶۸۷ روزِ زمینی زمان می‌برد.
   
 • محورِ چرخشِ سیاره بهرام با «صفحهِ چرخشِ» سیاره‌ها به گَردِ خورشید کم‌وبیش ۲۴ درجه زاویه دارد که در این زمینه نیز بهرام مانندِ زمین است! چرا که محورِ چرخشِ زمین ۲۳.۵ درجه زاویه دارد.
   
 • قُطرِ سیاره بهرام کم‌‍وبیش ۶۷۹۴ کیلومتر ارزیابی شده است که کم‌وبیش ۵۰% زمین است.
   
 • دما در این سیاره بسیار بالا و پایین می‌شود. کمترین دمای بهرام به ۱۰۰- سانتیگراد و بالاترین آن به ۲۷ سانتیگراد می‌رسد.

کاربر گرامی، برای خواندن این آموزش نیاز به نام‌نویسی و یا ورود به بخش دانش‌آموزان دارید.

50,000